Zniesienie współwłasności nieruchomości

W JAKI SPOSÓB DOKONAĆ ZNIESIENIA WSPÓŁWŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI: Współwłasność nieruchomości może zostać zniesiona w dwojaki sposób – poprzez umowę cywilno-prawną w formie aktu notarialnego pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami oraz przez sąd w postępowaniu nieprocesowym. Każdy ze współwłaściciel może wystąpić o zniesienie współwłasności w dowolnym czasie.

 

ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI NIERUCHOMOŚCI

Wyróżnia się 3 sposoby zniesienie współwłasności nieruchomości:

1) fizyczny podział,

Podział nieruchomości odbywa się przez geodezyjne wydzielenie działek, nadanie im numerów ewidencyjnych wraz z zapewnieniem dostępu do drogi publicznej. Wymaga to oczywiście wszczęcia postępowania administracyjnego, które zakończy się wydaniem decyzji podziałowej. Należy jednak pamiętać, iż nie zawsze podział gruntu jest możliwy, ograniczenia mogą wynikać z wielkości nieruchomości czy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Warto pamiętać, że podział nie może stać w sprzeczności z przepisami ustawy lub społeczno – gospodarczym przeznaczeniem rzeczy oraz nie może pociągać za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości.

2) przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli (kilkorgu z nich) z obowiązkiem spłaty pozostałych,

Kwota spłaty musi oddawać wartość udziału utraconego przez współwłaściciela. Okres spłaty nie może być dłuższy niż 10 lat.

O tym któremu ze współwłaścicieli przypadanie przypadnie nieruchomość decyduje szereg czynników, do których należy zaliczyć przykładowo: możliwość spłaty pozostałych współwłaścicieli, sytuacja rodzinna.

3) sprzedaż nieruchomości w trybie postępowania cywilnego i podział uzyskanej kwoty,

Sprzedaż odbywa się na zasadach licytacji określonej w Kodeksie postępowania egzekucyjnego dla postępowania egzekucyjnego. Kwota uzyskana ze sprzedaży zostaje podzielona w stosunku do posiadanych udziałów pomiędzy współwłaścicieli.

Sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy właściwy dla położenia nieruchomości. Opłata sądowa wynosi 1.000 złotych, a gdy ustalony jest wspólny plan podziału wpis wynosi 300 złotych.

 

http://www.rkbkancelaria.pl

Zniesienie współwłasności nieruchomości

 

Reklamy

Informacje o prawowfirmie

Kancelaria http://www.rkbkancelaria.pl/
Ten wpis został opublikowany w kategorii Nieruchomości. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s